Asociaţia de Ajutor Social a Fecioarei Maria şi Cuv. Parascheva, Tg. Frumos

Istoric Asociația de ajutor social a Fecioarei Maria și Cuvioasei Parascheva, a fost acreditată în anul 2009, funcţionând şi  oferind  asistență şi suport moral pentru persoanele vârstnice din localitate.

Descriere activitate:

Centrul rezidenţial pentru vârstnici „Fecioara Maria” a fost înfiinţat în anul 2013, oferind neîntrerupt, asistență, îngrijire și găzduire pentru persoanele vârstnice defavorizate din  Tg.Frumos și localitățile vecine. Pe lângă îngrijirea fizică, beneficiază şi de cea a spiritului prin grija preoţilor bisericii "Cuvioasa Parascheva" din oraş. Totodată, primesc şi asistenţă medicală şi psihologică sub supraveghere şi monitorizare de către cadrele specializate.

Angajati (2016): 6;  Voluntari (2016) : 16 ;

Parteneri:  Parohia „Cuvioasa Parascheva” – Tg. Frumos; Consiliul Local al orașului Tg. Frumos; Fundația „Solidaritate și Speranță” – Iași; Centrul de zi ”Sf. Spiridon” – Tg. Frumos,  Poliţia de proximitate – Tg.Frumos, Dioceza Caritas – Iaşi

Număr beneficiari : 14 rezidenți permanenți

Buget 2016: 333.114 lei;

Acreditare furnizor: seria AF/nr. 1492 /2014;Licentà provizorie pànà in mai 2017;  Licenţa servicii:  dosar  depus