Fundația „Iustin Pârvu” - Cabinet Medicină Dentară

Istoric: Cabinetul stomatologic din cadrul mănăstirii Paltin s-a înființat în anul 2002 la inițiativa Arhim. Justin Pârvu din dorința de a acoperi solicitările viețuitoarelor din mănăstire cât și a locuitorilor din împrejurimi. Zona învecinată mănăstirii fiind una defavorizată din punct de vedere al serviciilor medicale.

Denumire servicii: Servicii de stomatologie, intervenţii de mică chirurgie.

Descriere activitate: activitatea cabinetului acoperă o gamnă largă de servicii medicale stomatologice: tratament odontal, tratamente parodontale, protetice, de profilaxie, de mică chirurgie. Cabinetul este non profit, serviciile oferite fiind gratuite pentru viețuitorii mănăstirii ceilalți pacienți beneficiază de reduceri importante, încasările acoperind doar cheltuielile de funcționare și costul tratamentului.

Angajati (2016): 0; Voluntari (2016): 1;

Numar beneficiari: aproximativ 300 pers. (bătrâne din azil, copii, maici, călugări, săteni)

Buget: 15.000  lei;

Acreditare cabinet medical: da