Asistență religioasă pentru persoane surdo - mute

18/02/2016 Centrul eparhial

COMUNITĂŢI SURDO-MUŢI

PAROHIA „SF. SAVA CEL SFINŢIT” IAŞI – COMUNITATE SURDO-MUŢI

SPITAL PIATRA NEAMŢ – COMUNITATE SURDO-MUŢI

PAROHIA „SF. SAVA CEL SFINŢIT” IAŞI – COMUNITATE SURDO-MUŢI

Istoric: Comunitatea persoanelor cu deficienţe de auz şi vorbire din Iaşi are, din anul 2005,  loc de rugăciune și asistență religioasă Biserica Sf. Sava din Iaşi.

Denumire serviciu: servicii religioase cu traducere în limbaj mimico-gestual

Descriere activitate:  Prin personalul specializat angajaţi şi voluntari se oferă  în regim gratuit: consiliere spirituală, interpretare servicii religioase (Sf. Liturghie, înmormântări, cununii, botezuri, parastase, etc.), dar şi sprijin în rezolvarea diferitelor probleme legate de comunicare cu diferite instituții (birouri notariale, judecătorie, spitale, cabinete medicale, bănci) folosindu-se limbajul mimico-gestual.

Parteneri: Biroul pentru asistenţă socială al Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Iaşilor, ANSR filiala Iaşi, Liceul Tehnologic Special „V. Pavelcu” din Iaşi, Primăria Iaşi

Angajaţi (2016) – 1 pers., Voluntari (2016) - 3 pers.

Beneficiari: familii şi persoane cu deficienţă de auz şi vorbire

Număr beneficiari: 150 persoane

Reponsabil: Pr. Mihai Prodan, interpret autorizat limbaj mimico-gestual, Autorizaţie Nr. 69 din data de 02.04.2015

SPITAL PIATRA NEAMŢ – COMUNITATE SURDO-MUŢI

Istoric: Activitatea  capelei pentru comunitatea surdo-muţilor din Piatra Neamţ a început în anul 2005.

Denumire serviciu: Se oferă  în regim gratuit: consiliere spirituală, interpretare servicii religioase (Sf. Liturghie, înmormântări, cununii, botezuri, parastase, sfinţiri), dar şi sprijin în rezolvarea diferitelor probleme legate de comunicare cu diferite instituţii (birouri notariale, judecătorie, spitale, cabinete medicale, bănci) folosindu-se limbajul mimico-gestual.

Parteneri: Spital Judeţean Piatra Neamt, Spital Bisericani, ANSR filiala Piatra Neamţ, Est TV.

Angajati (2016) – 1 pers., Voluntari (2016) – 2 pers.

Beneficiari: Familii şi persoane cu deficienţă da auz şi vorbire

Număr beneficiari: 45 persoane - odată cu activitatea la televiziune numărul deficienţilor prezenţi la Sfânta Liturghie a început să crească. Postul de televiziune este recepţionat în mai multe judeţe (Botoşani, Iaşi, Vaslui, Galaţi, Brăila, Neamţ, Harghita)

Responsabil: Pr. Ştefan Apetraoei, interpret autorizat limbaj mimico-gestual

Citește alte articole despre: deficienta de auz si vorbire, comunitate