CENTRUL DE ZI DE PENTRU ADULȚI CU DIZABILITĂŢI (DEFICIENŢE DE AUZ ŞI VORBIRE) „SF. PROROC ZAHARIA”

Istoric: Așezământ înființat în anul 2006, în locul fostei case parohiale/sociale, printr-un parteneriat cu Direcția de Asistență Socială a Primăriei Iași, pentru asistența comunității de surdomuți din Iași, concretizat prin realizarea, în perioada 2010-2014, a unui imobil P+E+M, cu o suprafaţă utilă de 300 mp. Construcţia și amenajarea s-au realizat cu fonduri din partea: Ministerului Muncii, Protecției Sociale și Familiei (2 finanțări guvernamentale), Parohia „Sf. Sava cel Sfințit” (suprafață teren – 600 mp, proiectare, avize și parțial dotare) și Primăria Municipiului Iași (contribuţii financiare la construire şi dotare parţial). Din anul 2014 clădirea este administrata de Parohie în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială a Primăriei Municipiului Iași ca Centru de zi pentru persoane cu dizabilități (deficienți de auz și vorbire) prin servicii de asistență socială acreditate de Ministerul Muncii și Solidarității Sociale pentru adulți/familii și vârstnici.

Resurse umane: angajați: preot slujitor (cunoscător limbaj mimico-gestual), asistent social; colaboratori: Interpret limbaj mimico-gestual

Descriere activitate: consiliere psiho-socială şi suport emoțional, îngrijire, terapii de recuperare, logopedie, socializare şi petrecere timp liber, asistenţă spirituală, masă caldă, servicii de recuperare şi kinetoterapie etc.

Angajati ( 2023): 2

Număr beneficiari( 2023) : 80 persoane/familii surdo-mute;