Parohia „Sfântul „Sf. Împărați C-tin și Elena” Beldiman, Iaşi

Serviciul social: CENTRUL MATERNAL „SF. ELENA - CASA VIEȚII”

Acreditare furnizor: seria AF/nr. 008704/18.07.2022; Licență serviciunr. 2127/03.11.2023

Istoric: Proiectul a demarat în anul 2013, ca parteneriat între Parohia Beldiman, Valea Lupului, Iași și Asociația „Glasul Vieții”, iar în anul 2015 au început lucrările de construire ale clădirii. Parohia Beldiman, 7 ani mai târziu, în martie 2022 inaugurează Centrul Maternal „Sf. Elena - Casa Vieții” pe fondul crizei provocate de războiul din Ucraina, fiind cazați primii benefiaciari, 6 cupluri mamă-copil, în număr de 17 persoane.

Clădirea este compusă din 14 spații de locuit (2 apartamente cu 2 camere și 12 garsoniere), cu o capacitate totală 48 locuri cazare, 9 cupluri mamă-copii, construită pe trei niveluri, spațiile de la etaje destinate locuirii, iar parterul format din spații comune de servit masa, sală de activități, bucătărie, cameră de depozitare și grup sanitar.

Servicii: Grupul de beneficiari (mame în criză de sarcină sau victime ale violenței domestice) primește suport timp de 24 luni pe mai multe planuri: cazare-utilități și întreținere, hrană, consiliere juridică și servicii notariale, consultații și tratament medical, consiliere psihologică, suport educațional, îndrumare duhovnicească și sprijin de reintegrare în societate.

Beneficiari (2023): 84 persoane;

Buget (2023): 524.158 lei