Parohia „Sf. Voievozi” Săvineşti

Serviciu social: CENTRUL DE ZI PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE „SAMARITEANUL MILOSTIV”

Acreditare furnizor: seria AF/nr. 008747 /24.11.2022.; Licenţa serviciu: LF/0012275

Istoric: Parohia „Sfinții Voievozi Mihail și Gavril” Săvinești a avut calitate de partener în Proiectul „Înființare Centru de zi pentru persoane vârstnice în localitatea Săvinești”, județul Neamț,cod SMYS 113931, implementat de către Consiliul local Săvinești prin Regio - Programul Operațional Regional 2014 – 2020, Axa prioritară 8 Dezvoltarea infrastructurii de sănătate și sociale. Clădirea veche a școlii din localitate a fost reabilitată, modernizată și dotată corespunzător, iar începând cu 1 octombrie 2022 Centrul a început să funcționeze.

Scopul serviciului social constă în prevenirea și combaterea riscului de excluziune socială, a prevenirii instituționalizării vârstnicilor, prin realizarea unor activități pentru depășirea situațiilor de dificultate în care se pot afla, oferirea unui spațiu corespunzător în care vârstnicii să se poată întâlni, relaționa și desfășura o serie de activități recreative cu impact pozitiv asupra stării psihice a acestora, de promovare a incluziunii sociale și de creștere a calității vieții peroanelor aflate la vârsta pensionării.

Servicii: activități de terapie ocupațională și activități de petrecere a timpului liber (lucru manual, confecționare brățări, obiecte decor, tricotat), activități informative – organizarea de evenimente catehetice, culturale, etc., activități recreativ, activități de recuperare/reabilitare în scopul menținerii sau ameliorării statusului funcțional al beneficiarului, conform recomandarilor dintr-un plan individualizat de asistență și îngrijire, servicii de îngrijire corporală în cadrul Salonului de Frizerie.

Beneficiari (2023): 120 persoane;

Buget (2023): 93.922 lei