Biroul de asistenţă socială al Protopopiatului Iaşi 2

Acreditare furnizor: seria AF/nr. 3293/28.03.2018

Istoric: Biroul de asistență socială al Protopopiatului II Iași , compus din 118 parohii a fost înființat în anul 1997. Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Iași este o unitate administrativă a Arhiepiscopiei Iaşilor, are drept scop acordarea persoanelor adulte şi familiilor lor (încluzând şi familia defavorizată a preotului şi persoanele afectate de calamităţi naturale), aflate în nevoie, de servicii sociale integrate menite să asigure prevenirea, limitarea sau înlăturarea efectelor temporare sau permanente ale situațiilor de urgență/risc ce pot genera marginalizarea sau excluderea socială.

1. Denumirea serviciului: BIROUL DE ASISTENȚĂ SOCIALĂ (se dorește acreditarea unui Serviciu de Asistență Comunitară)

Descriere activitate: Activitatea principală a Biroului de Asistență Socială constă în oferirea de servicii sociale (ajutoare materiale, consiliere, informare, servicii religioase) care au drept scop prevenirea sau limitarea unor situații de dificultate și activități și proiecte social-filantropice, culturale și educaționale.

Servicii: Consiliere psiho-socială; Informare; Consiliere spirituală/religioasă; Evaluare şi elaborare plan de intervenţie; Acordarea de ajutoare materiale/financiare.

Angajați: 1; Voluntari: 4;

Parteneri: Parohia ,,Sfântul Cuvios Antonie cel Mare’’ și ,,Nașterea  Sfântului Ioan Botezătorul’’  Iași; Școala Gimnazială ,, Ion Simionescu’’ Iași; Școala Gimnazială ,,Constantin Erbiceanu’’ Erbiceni; Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași  Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” Specializarea Asistență Socială.

Beneficiari (2023): 20 persoane

Buget (2023): 90.823 lei

1. Denumire serviciu: CENTRUL DE ZI DE ASISTENȚĂ ȘI RECUPERARE PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE „SFÂNTUL IERARH IOSIF CEL MILOSTIV”

Licență de funcționare: seria LF/nr. 10265/31.10.2019

Istoric: Centrul de Zi a fost înființat în anul 2019, prin proiectul finanțat cu fonduri europene „Respect bătrânii - Reducerea Excluziunii Sociale prin promovarea și eficientizarea calității vieții” adresat bătrânilor din localitățile Văratec, județul Neamț, și județul Iași, proiect cofinanțat din Fondul European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. (cod 8810 CZ-V-I)

Descriere activitate: Scopul Centrului de Zi este de a preveni excluziunea socială sau marginalizarea persoanelor vârstnice (peste 65 de ani) aflate în situații de risc, domiciliate în municipiul Iași, prin asigurarea pe parcursul zilei a unor activități de socializare, recreere și petrecere a timpului liber, consiliere socială, suport emoțional, consiliere psihologică, activități socio-medicale și oferirea de pachete alimentare săptămânal.

Angajați: 1; Voluntari: 7;

Parteneri: Parohia ,,Sfântul Cuvios Antonie cel Mare’’ și ,,Nașterea  Sfântului Ioan Botezătorul’’  Iași; Școala Gimnazială ,,Ion Simionescu’’ Iași; Școala Gimnazială ,,Constantin Erbiceanu’’ Erbiceni; Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae”- Asistență Socială; Asociația Studenților și Absolvenților de Teologie Ortodoxă Asistență Socială din Iași S.A.T.O.A.S.; Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice; Primăria Municipiului Iași - Direcția de Asistență Socială; Colegiul Național Iași; Asociația ,,Șterge o Lacrimă’’ Iași; Centru de zi pentru copiii din Comuna Aroneanu; Fundația „Solidaritate și Speranță”.

Beneficiari (2023): 28 persoane

Buget (2023): 13.945 lei

Adresă: Str. Ion Neculce Nr. 36, jud. Iași, cod 700257; Telefon: 0757 264 878; E-mail: centrulsfiosifpro2@gmail.com.

Responsabil: Asistent social Agnes Bianca Țăpușă