Mănăstirea Paltin - Cabinet medicină generală „Sf. Pantelimon”

Istoric: Din anul 1999 s-a înfiinţat un cabinet medical ce a oferit servicii medicale personalului monahal şi bătrânelor din azill şi copii din internatul pentru copii. De asemenea au fost ajutaţi şi oameni din satul Petru Vodă şi toţi pelerinii care ne-au solicitat ajutorul.

Denumire servicii:  Servicii de medicină generală, intervenţii de mică chirurgie, fizioterapie, stomatologie. Iar periodic avem si  consultaţii medicale de medicină internă, oftalmologice, neurologie, cardiologie efectuate de medici voluntari care îşi desfăşoară activitatea în alte spitale sau cabinete medicale de specialitate

Descriere activitate: activitatea medicală filantropică ce se adresează beneficiarilor din Căminul de bătrâne Sf Spiridon, copiilor din Centrul rezidenţial, urgentelor medicale din comunitate, vieţuitorilor mănăstirilor Paltin şi Petru Vodă şi tuturor suferinzilor care ne solicită ajutorul. Activitatea curentă constă în monitorizarea stării de sănătate a beneficiarilor, rezolvarea situaţiilor noi apărute în starea de sănătate a benefiarilor, profilaxia îmbolnăvirilor, educaţia pentru sănătate, efectuarea tehnicilor şi procedurilor aferente exercitării optime a actului medical.

Angajati (2016): 0, Voluntari (2016): 4  persoane (2 medici, 2  asistente)

Numar beneficiari: aproximativ  475  pers. (aproximativ  35 bătrâne în azil,  20 copii, 150 maici, 70 călugări, 200  săteni si pelerini);

Buget: 65.000 lei;

Acreditare cabinet medical: da