camin de batrani

„Oricare mică bucurie a lor este și a mea” – interviu cu maica Haritina de la Centrul „Cuvioasa Nazaria” de la Văratec

27/02/2020

Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice „Cuvioasa Nazaria” de la Văratec a fost deschis în luna noiembrie 2018, cu un număr insuficient de angajați și cu multe lipsuri. Acum, după mai multe încercări, s-a reușit dotarea unor camere, a bucătăriei și a altor spații necesare pentru buna funcționare a căminului. Printre dotările de la centru se numără cabinetul de kinetoterapie, de care maica Haritina Căuș se ocupă zilnic, oferindu-și serviciile în sprijinul bunicilor beneficiari. Monahia Haritina, originară în Brașov, a venit la Mănăstirea Văratec în anul 1993.

(Foto) Centrul „Cuvioasa Nazaria” – un loc de liniște trupească și sufletească pentru bunicii noștri

7/02/2020

Cum putem ajuta?

Acordând o sumă pentru îngrijirea unui bătrân. Puteți dona accesând linkul https://caminulcuvioasanazaria.ro/doneaza

Strângerea de fonduri este organizată de către Arhiepiscopia Iașilor şi Mănăstirea Văratec, deoarece aceste instituţii au inițiat și susţin în mod direct funcţionarea Căminului de bătrâni – actualmente gestionat de către Primăria Agapia, dar care nu are capacitatea de a susține un astfel de așezământ.

Locuri disponibile pentru bătrâni la Centrul „Cuvioasa Nazaria” de la Văratec

7/02/2020

După mai multe încercări, s-a reușit dotarea unor apartamente, bucătăria și a altor spații necesare pentru desfășurarea activităților. În acest moment, centrul mai poate primi încă 35 de beneficiari pentru a se bucura de o bătrânețe liniștită, de îngrijire medicală și duhovnicească, de atenție și empatie, iar doritorii pot participa zilnic la Sfânta Liturghie săvârșită în paraclisul centrului.

Abonează-te la camin de batrani